Zdecydowana większość ludzi – nawet wtedy, gdy ma zapewnione dobre warunki życia na długie lata – deklaruje gotowość kontynuowania pracy zawodowej. Jak widać w pracy i poprzez pracę możemy zaspakajać ważne potrzeby psychiczne, rozwijać się i podnosić własne kompetencje w różnych dziedzinach.
Specjalizacja „Psychologia organizacji i pracy” ma zapoznać studentów z wiedzą na temat związków organizacji z jej otoczeniem i funkcjami, jakie odgrywają organizacje w naszym życiu i problemami związanymi z zarządzaniem ludźmi. Wszystkie te zagadnienia wydają się ważne zarówno wtedy, gdy staramy się o przyjęcie do jakiejś organizacji w charakterze pracownika, ale także wtedy, gdy będąc psychologiem zatrudnionym w organizacji naszym zadaniem jest troska o dobre warunki pracy, jej wysoką wydajność i dbanie o satysfakcję pracowników. Celem specjalizacji jest zatem wyposażenie studentów w wiedzę i różnorodne umiejętności niezbędne do funkcjonowania w roli psychologa organizacji i pracy.
Specjalizacja ma przygotować studentów do pracy w działach personalnych różnych organizacji oraz w firmach zajmujących się doradztwem personalnym i organizacyjnym.